Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!”

Mt 7,12

SŁOWO ASYSTENTA KOŚCIELNEGO ODNOŚNIE SYTUACJI NA UKRAINIE.

Kiedy bowiem będą mówić «Pokój i bezpieczeństwo» - tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą. Ale wy, bracia, nie jesteście w ciemnościach, aby ów dzień miał was zaskoczyć jak złodziej. Wszyscy wy bowiem jesteście synami światłości i synami dnia. Nie jesteśmy synami nocy ani ciemności. Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi. (1 Tes 5, 3-6)

Drodzy Skauci Króla, instruktorzy i wszyscy ludzie dobrej woli. Jesteśmy wezwani do tego, czuwać czyli być gotowym i nie dać się zaskoczyć. Za chwilę rozpoczniemy Wielki Post, czas modlitwy, postu i pokuty. Zachęcamy Was do podjęcia modlitwy o pokój na świecie i zaprzestanie wojny na Ukrainie. Dołączmy do tego post, aby nasza modlitwa okazała się skuteczniejsza. Działajmy indywidualnie, ale też spróbujmy włączyć się w inicjatywy pokojowe organizowane między innymi przez Caritas i inne służby. Niech nasze wsparcie nie ograniczy się tylko do zmiany nakładki na zdjęciu profilowym na FB.

Bądźmy razem w tym trudnym czasie.

Czuwaj!

ks. hm. Mateusz Ciesielski, Asystent Kościelny Skautów Króla

Drogie Druhny, Drodzy Druhowie,


mija drugi rok, kiedy jako społeczeństwo mierzymy się z obostrzeniami i ograniczeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Od wielu miesięcy funkcjonujemy w sytuacji dalece odbiegającej od normy. Jako instruktorzy zmierzyliśmy się z zawieszeniem bezpośredniej działalności drużyn, nietypowymi akcjami letnimi, z przeniesieniem harcerstwa do wirtualnego świata. Czy poradziliśmy sobie w pandemicznej rzeczywistości? W jaki sposób izolacja zmieniła nasze myślenie o tym, co ważne? Czy i jak wpłynęła na system wartości młodych ludzi? Czy była wyłącznie zagrożeniem czy również szansą rozwoju? Jakie są konsekwencje w sferze relacji ze względu na ograniczony kontakt z rówieśnikami?

Wiele instytucji i organizacji wyraża troskę o stan psychiczny dzieci oraz młodzieży spowodowany epidemią, która w znaczny sposób zaburzyła relacje międzyludzkie, a także osłabiła odporność psychiczną i społeczną. Powstają kolejne raporty ukazujące wyzwania i rekomendacje z obszaru wychowania, profilaktyki oraz zdrowia psychicznego. Jako wychowawcy powinniśmy je poznać i przeanalizować. To właśnie dzieci i młodzież opisani w tychże raportach stają się członkami drużyn harcerskich i skautowych. Warto zastanowić się nad ich kondycją oraz potrzebami.Działamy w różnych organizacjach, ale łączy nas troska o wszechstronny rozwój młodego człowieka.

Serdecznie zapraszam na konferencję instruktorską „Organizacje harcerskie i skautowe w nowej rzeczywistości. Wędrówka ku przyszłości”, która odbędzie się 9 października 2021 roku. Zachęcam do wysłuchania specjalistów, do twórczej dyskusji, do podzielenia się swym doświadczeniem. Niech to instruktorskie spotkanie dostarczy nam wiedzy, pobudzi do refleksji i sprawi, że będziemy potrafili wzmocnić pracę wychowawczą w swoich organizacjach.

Więcej informacji na stronie www.calymzyciem.pl/forum/

Czuwaj!
 hm. Małgorzata Siergiej
komendantka konferencji